Ezt a gyűlöletcunamit – amelyet még tucatnyi hasonlóan hazug és tájékozatlan felszólalás követett – semmi nem provokálta ki. Orbán Viktor a magyar elnökség programját ment ismertetni, és szándékosan nem olyan témákról beszélt, amelyek kapcsán ismeretes a véleménykülönbség. Arra összpontosított, ami közösen felismert probléma, mint például a versenyképesség, amit a magyar elnökséggel egy időben a Mario Draghi-féle jelentés is napirendre vett. A globalisták azonban nem éltek a felajánlott békejobbal, az európai egység helyett ismét a széthúzás mellett tették le a voksukat – pedig ők azok, akik nagy hangon ezzel vádolják hazánkat. A magyar miniszterelnök azonban helytállt az össztűz alatt, és amit kiosztott, azt a jelenlévők aligha tették zsebre. Emlékezetes volt az a pillanat is, ahogy Schaller-Baross Ernő fideszes képviselő helyre rakta a német zöldpárti Daniel Freundot, aki már olyan súlyos hungarofóbiában szenved, hogy más témával nem is foglalkozik.
A főleg globalisták által dominált EP plenáris ülését ellenséges légkör lengte be, az Európai Tanács előző heti ülése viszont meglehetősen csendesre sikerült. Bár a béke kérdésében Magyarország továbbra is egyedül van, sok minden utal arra, hogy legalább a tagállamok részéről elindult a kései és keserű ébredés. Egyrészt most nem a hazánk elleni uszító írásokkal volt tele a média, és nem arról szólt az ülés, hogy a magyar álláspontot kell valamilyen eszközzel meghajlítani. Sőt, úgy tűnik, hogy
a migráció kérdésében egyre több kormány teszi magáévá a magyar álláspontot.
Az olvadás egyik jele volt az az olasz–albán megállapodás, hogy Albániában – tehát az EU határain kívül – szállásolják el a migránsokat, amíg döntenek az ügyükben. Ennek eredetijét Magyarország alkalmazta először, részben ezért is sújtotta az Európai Unió Bírósága gigantikus büntetéssel, a példa mégis ragadósnak bizonyul. Támogatja az olasz–albán egyezséget például Dánia baloldali miniszterelnöke. Olaf Scholz német kormányfő ellenzi a megoldást, de most már – annyi év után – ő sem a migráció mellett tett hitet, hanem más módszereket javasolt, például a szigorúbb kitoloncolási szabályok elfogadását. Ugyanarról a Németországról beszélünk, amely alig néhány hónapja a teljesen életképtelen és már most halott migrációs paktum egyik fő támogatója volt. A már említett Donald Tusk pedig most készül magyar típusú jogi és fizikai határzárat felvonni a lengyel–belarusz határra.